Kaj je metoda EFT in kako mi lahko pomaga?

V današnjem hitrem tempu življenja se vse več ljudi sooča z izzivi, kot so stres, tesnoba, čustvene stiske ali slabo fizično počutje. Ker smo tako vpeti v svoj vsakdanjik, z delom, družinskimi obveznostmi in drugimi pritiski, in večino časa živimo takorekoč na »avtopilotu«, se marsikomu zdi to stresno »stanje« nekaj običajnega, češ, »to je pač življenje«. Šele, ko nas začne telo na svoj način opozarjati – najprej bolj potiho, kasneje, če ga ignoriramo, pa vedno glasneje – da nekaj ni v redu, da stresno stanje, ki naj bi trajalo krajši čas, traja predolgo – se začnemo spraševati, če je to res normalno in če je morda mogoče živeti tudi drugače, na bolj zdrav in sproščen način.
Iz neke vrste »transa« oz. avtomatizma nas običajno prebudijo težave, kot so utrujenost, nespečnost, tesnobnost, fizična bolečina ali celo bolezen, ali pa neka zunanja okoliščina, na primer, izguba službe, težave v odnosih, finančne težave, občutek, da smo obtičali in ne znamo naprej.

In kaj nam tako »opozorilo« sporoča? To, da ne živimo v skladu s svojimi potrebami, željami, vrednotami, da smo se oddaljili od sebe in se ne poslušamo. Torej, da je čas, da se ustavimo, pogledamo vase in poskušamo ugotoviti, kje v našem življenju je potrebna sprememba. Kajti, če ob teh opozorilih zamižimo, če jih zanikamo, ignoriramo ali potlačimo, bodo postala vse glasnejša in se pojavljala vse pogosteje. Že Carl Jung je dejal, da »tisto, čemur se upiramo, ne le vztraja, temveč se tudi povečuje«.

Zavedanje je prvi korak, vendar ta korak običajno ni dovolj. Sledi vprašanje, kaj lahko storimo, da se stvari spremenijo? Kako si lahko pomagamo?

Eden od učinkovitejših načinov, ki nam lahko pomaga, je metoda EFT.

EFT je kratica za Emotional Freedom Techniques, kar pomeni tehnike čustvenega osvobajanja, saj nam pomaga osvoboditi se neželenih in neprijetnih čustev, ki nas lahko v življenju ovirajo bolj, kot si mislimo. Takšna čustva lahko omejujejo naš napredek, produktivnost, vzpostavljanje odnosov in osebnostno rast, vplivajo pa lahko tudi na delovanje našega telesa na celični ravni ter ohranjanje zdravja.

Metodo EFT pogovorno imenujemo tudi tapkanje, ker vključuje nežno tapkanje po določenih akupunkturnih točkah. Že samo tapkanje po točkah deluje sproščujoče, a metoda nudi še mnogo več.
Posebnost njenega pristopa je ta, da upošteva povezavo med umom in telesom. Pomislite, kako se počutite oz. kaj čutite v telesu, kadar ste jezni, se nečesa bojite, vas nekaj zelo skrbi, z nečim odlašate, vas nekdo ali nekaj moti. Ta občutek bi gotovo znali tudi opisati. Na primer: od jeze me bo razneslo; tako me je strah, da komaj diham; ne morem tega narediti, ker me tako stiska v prsih; ko ga vidim, me kar zbode pri srcu; ko na to pomislim, mi postane slabo, ipd. S tapkanjem omilimo ali odpravimo ta neprijeten občutek v telesu in brez tega občutka stvari vidimo v povsem drugačni luči in veliko lažje najdemo rešitve, kjer je le-ta potrebna.

Tapkanje je zelo učinkovito pri vsakodnevnih izzivih in neprijetnih občutkih, ki se v teh trenutkih pojavljajo. Na primer, pred pomembnim nastopom ali sestankom, ko nas preplavi trema, lahko tapkamo, dokler se ne umirimo, kar zagotovi prijetnejši in uspešnejši izid. Če nas nekdo razjezi in se moramo z njim pogovoriti, lahko najprej tapkamo na občutek jeze, kar nam omogoči, da se s to osebo soočimo mirno, čeprav še vedno odločno. Podobno lahko s tapkanjem omilimo strah pred letenjem, višino ali pred zaprtimi prostori, kar nam omogoča, da ostanemo sproščeni in brez skrbi.
Tapkanje je lahko izjemno koristno v odnosih znotraj najožje družine, med partnerji in z otroki. Pogosto sem slišala, in tudi sama izkusila, kako se otrokovo vedenje spremeni, ko mati s tapkanjem sprosti svojo jezo zaradi nenehno razmetane sobe, oblačil, ki jih otrok pušča na tleh kopalnice, ali zaradi njegovega jezikanja. Brez da bi bilo treba kaj reči, otrok začne ravnati drugače.

In, ko govorimo o otrocih, ne moremo mimo dejstva, da se v današnjem času soočajo z mnogimi pritiski. Prepogosto o svojih stiskah in težavah ne govorijo in čustva zadržujejo v sebi, ne da bi jih v celoti razumeli ali vedeli, kako se z njimi spoprijeti. Prepogosto svojih čustev niti ne razumejo in ne vedo, kaj naj z njimi. EFT je lahko otrokom v veliko pomoč. Že v zgodnjem otroštvu jim lahko starši pomagajo tako, da z njimi tapkajo (ali pa starš tapka po točkah na otroku), kasneje pa se lahko otrok nauči, kako sam tapkati in sproščati neprijetna čustva, kar mu omogoča lažje soočanje z življenjskimi izzivi. Zato je dragoceno, da se EFT in tapkanje že v šolah predstavljata tako učiteljem kot učencem.

Metoda EFT upošteva tudi spoznanje, da telo nosi svoj spomin. Neobdelana čustva in travme se lahko vtisnejo v spomin telesa, kjer ostanejo kot nerazrešene motnje v energijskem sistemu. Ta potlačena čustva (običajno se jih niti ne zavedamo) lahko vplivajo tudi na naše fizično zdravje. S tapkanjem po akupunkturnih točkah in hkratnim osredotočanjem na te občutke prekinemo povezavo med sprožilcem (neprijetnim spominom) in našim odzivom nanj. Tako postopoma odpravljamo fizične simptome, povezane z neprijetnim spominom, kar vodi v občutek olajšanja, notranji mir in boljše splošno zdravje, saj telo lahko nemoteno opravlja svoje funkcije, ne da bi ga čustva pri tem ovirala.

Ker si kot otroci dogodke oz. izkušnje razlagamo po svoje, si lahko ustvarimo prepričanja in pogled na svet, ki nas kasneje v življenju omejujejo. S pomočjo EFT-ja lahko predelamo pretekle dogodke, odkrijemo izvor teh prepričanj in s tapkanjem postopoma zmanjšamo njihovo moč. Prepoznamo lahko, da so ta prepričanja napačna ali omejujoča in jih nadomestimo z novimi, bolj pozitivnimi prepričanji, ki nas bodo podpirala.

Za kompleksnejše težave je priporočljivo poiskati pomoč usposobljenega EFT izvajalca, ki nam lahko pomaga odkriti globlje vzroke naših težav, ki jih sami včasih težko prepoznamo. Običajno pa si lahko z EFT-jem v veliki meri pomagamo tudi sami. Ko enkrat osvojimo tehniko (osnov se naučimo zelo hitro), jo lahko uporabljamo kjerkoli in kadarkoli. To nam omogoča, da aktivno sodelujemo pri svojem zdravljenju in izboljšanju počutja. Predstavljajte si, da si lahko v trenutku, ko vas prevzame jeza, trema ali strah, sami takoj pomagate in se umirite oz. sprostite.

Zaradi teh posebnosti je EFT postala priljubljena metoda med tistimi, ki iščejo celosten, dokaj enostaven in učinkovit pristop k obvladovanju stresa, izboljšanju čustvenega ravnovesja in splošnemu zdravju. Morda jo boste tudi vi vzeli za svojo, saj je to »orodje«, ki ga imate vedno pri sebi in ga lahko uporabite kadarkoli in kjerkoli.

Katja Lapkovski
Višja GS-EFT svetovalka

© 2023 Zavod Živi in zdravi. Vse pravice pridržane!
grp
Hvala, ker ste izpolnili obrazec. Odgovor boste prejeli v najkrajšem možnem času.
grp
Vabimo vas k sodelovanju in povezovanju.