Vodnik po probiotikih v Sensi

» Vodnik po probiotikih v Sensi

Predstavitev

Za revijo Sensa smo pripravili še eno prilogo, ki smo jo posvetili industriji probiotikov. Gre za nadaljevanje teme iz priloge prejšnje številke te revije, ko smo pisali o črevesni mikrobioti – visoko organizirani združbi bakterij in ostalih mikroorganizmov, ki so del našega črevesja.

Prispevek osvetljuje (ne)smiselnost jemanja probiotičnih prehranskih dodatkov in spodbuja k previdnosti pri uživanju živil, ki tovrstne bakterije vsebujejo (npr. jogurti, siri in ostala fermentirana živila, proizvedena s pomočjo ”kulture”).

K temu napeljuje tudi sledeča raziskava. Leta 2018 so v reviji Cell objavili dve znanstveni študiji s podobnimi rezultati. Poskuse so opravili na miših in ljudeh. Dva tedna so jemali antibiotik, po čemer jim je raznolikost mikrobiote upadla za 80%. Nato so testirance razdelili v tri skupine. Udeleženci prve skupine so bili deležni fekalne transplantacije – jemali so kapsule lastnega blata, ki so jim ga odvzeli pred kuro antibiotikov. Rezultati so bili spodbudni, saj se jim je v dobrih treh tednih raznovrstnost mikrobiote obnovila. Druga skupina je bila kontrolna in je jemala placebo (prazne) kapsule. Črevesna mikrobiota te skupine se je obnovila v slabih štirih tednih, kar je bilo presenetljivo, saj je bilo le nekaj dni razlike glede na prvo skupino. Tretja skupina pa je po prvotni kuri antibiotikov jemala probiotike. Tej skupini se v šestih mesecih, kolikor je študija trajala, mikrobiota ni obnovila. Povrnilo se jim je le 40% prvotne raznovrstnosti. Probiotiki so na raznovrstnost črevesne mikrobiote vplivali ravno tako škodljivo kot antibiotiki.

Bakterije v prehranskih dodatkih ali ”kulturi” jogurta lahko povzročijo monokulturo mikroorganizmov v našem črevesju. Poleg tega so lahko gensko spremenjene, saj jih kot take ni potrebno označiti. V prispevku smo pisali tudi o tem, zakaj je hrano smiselno kupovati pri lokalnih ekoloških kmetih, katerih seznam smo začeli objavljati tudi po posameznih srečališčih naše pobude.

Celovit pregled industrijsko izoliranih in naravnih probiotikov, ki smo ga pripravili v prispevku, si lahko natisnete in preberete spodaj v priponki ali si ga preberete tukaj. Lahko pa kupite aktualno številko revije Sensa, ki tudi tokrat vsebuje kopico izvrstnih člankov.

© 2023 Zavod Živi in zdravi. Vse pravice pridržane!
grp
Hvala, ker ste izpolnili obrazec. Odgovor boste prejeli v najkrajšem možnem času.
grp
Vabimo vas k sodelovanju in povezovanju.